Ze stwierdzeniem mówiącym, że tektura falista diametralnie odmieniła świat opakowań, trudno jest się nie zgodzić. Jest to najtrwalszy, a jednocześnie najgrubszy rodzaj materiału papierniczego, jaki obecnie spotkać można na rynku. Doskonale sprawdza się w branży opakowaniowej, ale z powodzeniem można wykorzystać go również na różne sposoby w codziennym życiu. To właśnie dlatego tekturę falistą włączyliśmy do naszej stałej oferty! Najwyższa pora powiedzieć sobie nieco więcej na temat tego, jak powstaje tektura falista, a także jakie pozostawia możliwości związane z zastosowaniem.
Zbiór wiedzy na temat tektury falistej
Na początku warto odpowiedzieć sobie, jak wygląda tektura falista. W tym przypadku mamy na myśli materiał składający się z kilku warstw papieru. Nie jest to jednak tradycyjna tektura, ponieważ warstwa środkowa wykonana jest tekturki fala do złudzenia przypominającej harmonijkę, a pozostałe z tektury gładkiej. Zastosowanie i układ poszczególnych warstw w dużej mierze wpłynęły na polepszenie jakości i wytrzymałości tego rodzaju tektury – mimo że w dalszym ciągu do produkcji stosowany jest papier. Do produkcji wykorzystuje się niejednokrotnie również makulaturę, ścier drzewny, a także „uzupełniacze”, które wpływają na zwiększenie odporności. Zastosowanie tektury falistej, jako materiału opakowaniowego opatentował Albert Jones z Nowego Jorku, zabezpieczając nią m.in. butelki.
Poszczególne rodzaje tektury falistej
Na tym etapie warto wspomnieć również o tym, że zwykłe rodzaje tektury falistej, o której pisaliśmy również w artykule “Wszystko, co trzeba wiedzieć o tekturze falistej” rozróżniane są ze względu na ilość warstw. Najpopularniejszym podziałem jest ten na tekturę dwuwarstwową, trzywarstwową i pięciowarstwową. Tektura dwuwarstwowa składa się z warstwy gładkiej oraz pofalowanej, a tektura trójwarstwowa – zbudowana jest na bazie dwóch warstw papieru gładkiego oraz jednej – środkowej – pofalowanej. W naszym asortymencie w zakładce tektura falista dostępna jest także tektura pięciowarstwowa. Szeroki wybór sprawia, że każda zainteresowana zakupem osoba znajdzie wyroby w pełni dopasowane do potrzeb. Jeżeli chodzi o tekturę 3 i 5-warstwową to ta dostępna jest w różnej jakości i formatach. W wersji standardowej, czyli brązowej, szarej lub jednostronnie bielonej. Z kolei tektura 2-warstwowa w rolce wyróżnia się zróżnicowanymi szerokościami i nawojami. Różnorodne rozmiary i rodzaje wpływają na szerokie zastosowanie tektury falistej.
Jak dzielimy tekturę falistą?
Tektura falista 2-warstwowa olbrzymią popularnością cieszy się m.in. przy remontach. Doskonale sprawdza się bowiem do dodatkowego zabezpieczenia delikatnych towarów, ale może pełnić również funkcję wypełniacza. Szczegółowe informacje na temat wypełniaczy dostępne są w naszym artykule: “Czym wypełnić puste przestrzenie w paczce?”, do którego zapraszamy.
Tektura falista trójwarstwowa w większości przypadków stosowana jest jako materiał zabezpieczający. Tutaj warto wspomnieć również o poszczególnych rodzajach tej tektury:
- tektura o fali B – grubość to około 2,8 mm,
- tektura o fali C – grubość tektury to około 3,7 mm.
Ciekawą alternatywą może być także tektura 5-warstwowa (wykorzystywana głównie w produkcji wytrzymałych kartonów, a także tych dopasowanych do produktów wielkogabarytowych), dzieląca się na:
- tekturę BC o grubości ok. 6,5 mm;
- tekturę BE o grubości ok. 4,3 mm.
Zalety, jakie niesie ze sobą inwestycja w tekturę falistą, są równie zróżnicowane, jak ilość dostępnych rodzajów. Mowa tu nie tylko o niskim koszcie, jaki generuje zakup, ale także niepowtarzalnej uniwersalności, nadzwyczajnej trwałości, a także możliwości pełnego dopasowania do potrzeb i wymagań klientów. Najczęściej chroni przedmioty przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi, a także powierzchnię przed ewentualnymi zabrudzeniami np. podczas remontu. Dodatkowo tektura falista jest materiałem ekologicznym, a do jej produkcji stosowane są materiały pochodzące z recyklingu.
Jak może wyglądać więc wykorzystanie tektury falistej?
Tektura falista to materiał wytrzymały, niezwykle tani, a także ekologiczny. Ten materiał z powodzeniem można wykorzystać podczas:
- pakowania i zabezpieczania różnorodnych przedmiotów np. podczas przeprowadzki. Tutaj doskonale sprawdzą się także nasze opakowania kartonowe,
- remontu jako materiał ochronny ułożony na podłogę,
- wyciszania mieszkania w bloku – wówczas pełni funkcję izolacji akustycznej,
- tworzenia różnorodnych dzieł sztuki użytkowej, a także ozdobnych pudełek czy domku dla lalek dla pociech.
Jak widać, możliwości zastosowania tektury falistej są w zasadzie nieograniczone. Gigantyczną rolę odgrywa tu także kreatywność i pomysłowość użytkowników. Tektura falista może być szeroko wykorzystywana nie tylko w branży opakowaniowej czy kurierskiej, ale także w codziennym życiu. Jest to niezwykle uniwersalny i wielozadaniowy materiał, który warto mieć w domowym zaciszu.